رنگ جنون !

معمولاً اکثر افراد درخصوص رنگ شادی، قدرت یا رنگ‌های وابسته به سایر صفات مثبت سوال می‌کنند.اما وقتی که یکی از دانشجویان قدیمی در مورد “رنگ جنون” پرسید، مستحق یک پاسخ کامل بود. در اینجا به برخی از این جواب‌ها که شاید قابل تعمق و تفکر باشند می‌پردازیم ( Jill Morton) :

  • در کشور روسیه، اصطلاحی که برای بیمارستان روانی (تیمارستان) به کار برده می‌شود، “خانه زرد” “yellow house” است و تاریخچه آن به زمانی برمی‌گردد که در زمان‌های بسیار قدیم از “رنگ زرد” برای رنگ آمیزی این بیمارستان‌ها استفاده میِ‌شده است.
  • کتاب «کاغذ دیواری زرد» نوشته شارلوت پرکینز گیلمن (Charlotte Perkins Gilman) رمانی است در زمینه فمینیسم، این کتاب روایتگر داستان زنی است که شوهر پزشکش او را در اتاقی محبوس کرده است. او دچار نوعی بیماری عصبی است و به همین دلیل شوهرش او را مجبور کرده همیشه در یک اتاق بماند. ما زندگی او را از طریق خاطراتی که مخفیانه می‌نویسد دنبال می‌کنیم. او در طرح کاغذ دیواری اتاقش نقش زنی را می‌بیند که به عقیده برخی نشانه جنون است اما به عقیده بسیاری بیانگر روحیه فمینیستی نویسنده است. قهرمان بی‌نام این رمان به نماد جهانی سرکوب اجتماعی زنان در قرن نوزدهم بدل شد. بنا به نظر عده‌ای این اثر به یکی از اشکال اختلال وسواس فکری یا عملی (OCD) گره خورده است و در تعدادی از مقالات علمی ـ ادبی به این کتاب و همچنین رنگ این کاغذ دیواری اشاره شده است.
  • ون سان ون گوگ، نقاش هلندی بیشتر از هر وقت دیگری در پایان زندگی اش از “رنگ زرد” برای خلق آثارش استفاده می‌کرد. وی در اواخر عمر به شدت از بیماری روانی و فشار روحی رنج می‌برد. “جنون” وی باعث مسمومیتش با سرب بدلیل تماس با رنگ و خوردن گاه به گاه آن نیز گردیده بود.
  • تحقیق و مطالعه درخصوص آثار ناشی از مصرف LSD (ال‌اس‌دی) (نوعی ماده مخدر) نشان داده است که آثار هنری و نقاشی‌های خلق شده توسط هنرمندان “دیوانه” (کسانی از این ماده مخدر استفاده کرده‌اند) بیشترین رنگ زرد را در خود دارد.
  • “رنگ زرد” رنگ مورد علاقه فیزیک‌دان بزرگ آلمانی آلبرت اینشتین و همچنین رنگ مورد علاقه قاتل و آدم‌کش سریالی جفری لایونل دامر(Jeffrey Lionel Dahmer) آمریکایی بود. بعضی بر این عقیده هستند که زرد رنگ مورد علاقه کسانی است که اختلالات شدید روانی دارند.
  • رنگ “زرد ایمنی” (مورد استفاده در آمریکا بعنوان نشانه های راه و همچنین بسته بندی)، زردی روشن شبیه به رنگ زردی است که در طبیعت در مارهای سمی و حشرات موجود است به خصوص زمانی که با سیاه ترکیب شود. برخی معتقدند که ما به طور غریزی با دیدن این رنگ احساس خطر کرده و همچنین دچار استرس و تشویش می‌شویم. (به مقاله دنیای رنگ‌ها ـ زرد (Yellow) مراجعه شود)

جالب است که نقل قول‌های زیاد و قابل توجهی از نقاشان تاریخ هنرغرب در مورد رنگ زرد وجود ندارد.

ون سان ون گوگ در خصوص رنگ زرد می‌گوید “رنگی که قادر به جلب توجه خداوند است”، واسیلی واسیلیویچ کاندینسکی (Kandinsky) نقاش و نظریه پرداز روسی می‌گوید “تصویری که با رنگ زرد کشیده شده است همیشه از خود گرمایی معنوی و روحانی ساطع می‌کند” و اِدگار دِگا (Edgar Degas)‏ فرانسوی می‌گوید “زرد چه چیز وحشتناکی است”

البته کاملاً مشخص است که معانی پیچیده‌ای درخصوص هر رنگ از جمله “رنگ زرد” وجود دارد و غیرممکن است که یک رنگ نشان دهنده تنها یک معنی و مفهوم باشد.

نظر شما درمورد رنگ جنون و دیوانگی چیست؟ لطفاً کامنت بگذارید و نظر خودتان را با ما در میان بگذارید.

Capture

این مقاله ترجمه و تخلیص شده از وب سایت www.colormatters.com می‌باشد.

عنوان مقاله: The Color of Insanity

Posted by Jill Morton on in Blogs & News

از مقاله “۹ قهرمان بی‌نام ماندگار دنیای ادبیات” در نوشتن این متن کمک گرفته شده است.

http://www.khabaronline.ir/detail/341754/culture/literature

کلیه عکس‌ها از سایت‌های اینترنتی برداشته شده است.

ویرایش، ترجمه و تلخیص : وب سایت ویلانج (شیرین بختیاری)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code