قدرت‌مندترین کامپیوتر شناخته شده جهان (مغز انسان) ـ قسمت اول

یکی از چالش برانگیزترین مسائل علمی قرن بیست و یکم چگونگی کارکرد مغز انسان است که علم سعی دارد با کمک پدیده‌های مادی به چگونگی کارکرد این ماشین با این خواص معجزه‌آسا بپردازد و پرده از اسرار آن بردارد. فعالیت‌های مغز، پشت تمام کارها، احساسات و اندیشه‌های ما انسان‌ها قرار دارد و این مغز است که به ما امکان می‌دهد گذشته را به صورتی زنده به خاطر بیاوریم و به آن بیندیشیم، درباره زمان حال قضاوتی آگاهانه داشته باشیم و برای اقدامات منطقی برنامه‌ریزی کنیم.
مغز به ما این توانایی را می‌دهد تا در ظاهر بی‌هیچ کوششی تصاویر را در ذهن‌مان شکل دهیم، موسیقی را در میان سر و صدا درک کنیم، رویا ببینیم، برقصیم، عاشق شویم، گریه کنیم و بخندیم. با این حال، شاید قابل توجه ترین توانایی مغز، آگاهی ست که ما را متقاعد می‌کند در انتخاب آن چه انجام خواهیم داد، ‌آزادیم.
مغز انسان یکصد میلیارد سلول عصبی دارد و پیچیده‌ترین ماشین موجود در جهان و تعیین کننده تمامی اعمال و افکار ماست. اما این دستگاه عصبی هزارتو به راستی چگونه کار می‌کند؟
در طی چندین مقاله که برگرفته از وضعیت فعلی پژوهش‌ها (تا سال ۲۰۱۳ میلادی) درباره “مغز” است، سعی می‌کینم با توضیحاتی ساده و مختصر به موضوعاتی چون ساختار فیزیکی مغز و چگونگی ذخیره‌سازی حافظه بپردازیم. این مقالات از مجموعه مقالات دانشگاه آکسفورد که توسط مایکل اوشی(Michael O’Shea) استاد علوم عصبی دانشگاه ساکس و مدیر مشترک مرکز علوم عصبی و روباتیک گردآوری شده است، تهیه گردیده است.

 

فهرست منابع :

[۱] مایکل اوشی، مغز، ویراست دوم، یاسر مالی، نشر افق، تهران، ۱۳۹۲

[۲] کالین بلیکور، ساخت و کار ذهن، ویراست اول، محمدرضا باطنی، فرهنگ معاصر، ۱۳۸۹

[۳] حسین ملک محمدی، “۱۰۰ دانستنی جذاب پیرامون مغز انسان” ، وب سایت زومیت (www.zoomit.ir) ، http://goo.gl/hQPfw1 ، (تاریخ انتشار : ۲۱/۱/۱۳۹۲)

[۴] دادگر، “نورون یا سلول عصبی(مطالب علمی گوناگون)” ، وب لاگ هدف ۹۱ (http://hadaf91.samenblog.com) ، http://hadaf91.samenblog.com/55/ ، (تاریخ انتشار : ۲۳/۱۱/۱۳۹۱)

[۵] کوثر یوسفی ، ” سیناپس synapse” ، وب‌سایت پژوهشکده باقرالعلوم (http://www.pajoohe.com)، http://www.pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=34866

[۶] ابراهیم برزکار ، ” سیستم عصبی و اختلالات آن، مننژ چیست ” ، وب لاگ cns-pns

(http://cns-pns.persianblog.irhttp://cns-pns.persianblog.ir/post/47/، (زمان انتشار : ۱۵/۷/۹۱)

[۷] ویکی‌پدیا (دانشنامه آزاد)، “مخ” ، http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AE،

[۸] ویکی‌پدیا (دانشنامه آزاد)، “هیپوفیز

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%DB%8C%D9%BE%D9%88%D9%81%DB%8C%D8%B2

[۹] سید علی حائری روحانی، فیزیولوژی اعصاب و غدد درون‌ریز، تهران، سمت، ۱۳۸۲، چاپ پنجم، ص ۳۷٫

[۱۰] آرتور گایتون، فیزیولوژی پزشکی، حوری سپهری، تهران، اندیشه رفیع، ۱۳۸۷، چاپ سوم، ص ۵۵۴٫

 

کلیه عکس‌ها از سایت‌های اینترنتی برداشته شده است.
ویرایش، ترجمه و تلخیص : وب سایت ویلانج (توسط شیرین بختیاری)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code