باغ شیشه‌ای ـ چگونه یک باغ شیشه‌ای داشته باشیم (Bottle Garden Plants)

چگونه یک باغ شیشه‌ای  (باغچه‌ای در بطری) داشته باشیم؟
اگر شما فضای کم و محدودی خارج از خانه برای کاشت گیاهان دارید و دوست دارید که تجربه داشتن یک باغچه یا باغ کوچک را داخل خانه تجربه کنید و همچنین همیشه منظره و چشم انداز یک باغچه کوچک را در داخل خانه داشته باشید، باغ شیشه‌ای بهترین پیشنهاد برای شماست؛ تا با داشتن آن بتوانید تجربه‌ای بینظر برای کاشت و پرورش گیاه داخل خانه و آپارتمان خود را داشته باشید. علی‌الخصوص اگر گیاهان شما دارای شاخ و برگ‌های رنگارنگ و همچنین بافت‌های متفاوت با هم و در کنار هم باشند.

باغ شیشه‌ای چیست؟

باغ شیشه‌ای ذاتاً چیزی شبیه به تراریوم (Terrarium) است؛ یا به عبارتی همان تراریوم است. تراریوم محیطی برای پرورش و نگهداری گیاهان با رطوبت بالاست، محلی مناسب برای گیاهانی که بیشتر بومی جنگل‌های مرطوب جنوب، مرکز آمریکا، جنوب شرقی آسیا و آفریقا هستند و همچنین با یکدیگر سازگار نیز هستند. این گیاهان در یک محفظه‌ شیشه‌ای و سربسته رشد می‌کنند. این باغ‌های شیشه‌ای یا همان باغ‌های درون‌ بطری همان تراریوم هستند در ابعاد کوچک‌تر که هر کدام از آنها یک اکوسیستم و باغ خانگی در ابعاد مینیاتوری هستند.

درست کردن یک باغ شیشه‌ای

نخستین گام برای ساخت باغ شیشه‌ای انتخاب یک بطری یا محفظه شیشه‌ای مناسب برای این کار است. مسلماً شیشه‌های بیرنگ اجازه می‌دهند که نور بیشتری از آنها عبور کرده و به داخل بتابد، بنابراین اگر شیشه‌های aid351296-900px-Grow-a-Garden-in-a-Bottle-Step-1-Version-2رنگی برای این کار انتخاب می‌کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که گیاهانی را انتخاب کنید که به نور متوسط یا کم نیاز دارند.
دهانه شیشه انتخابی شما باید به قدری باشد که فضای کافی برای عبور دست شما برای کاشت گیاه مورد نظر را بدهد و کاشت گیاه امکان پذیر باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از چاپ استیک (chopstick) (همان چوب‌هایی که مردمان آسیای شرقی برایخوردن غدا از آن استفاده می‌کنند و یک قاشق دسته بلند (مثل قاشق شربت خوری) برای ریختن خاک داخل شیشه و کاشت گیاه استفاده کنید. اما به هر حال مطمین شوید که شیشه شما فضای کافی برای کاشت گیاهان انتخابی‌اتان را داشته باشد.

علاوه بر شیشه می‌توانید از بطری‌ها و ظروف پلاستیکی آب معدنی و نوشابه و . . . نیز استفاده کرده و با برش زدن آنها فضای مناسبی برای کاشت گیاهان استفاده کنید. پارچ‌های شیشه‌ای هم گزینه مناسبی به نظر می‌رسند.

بعد از انتخاب شیشه داخل و خارج شیشه را به دقت شسته و می‌گذاریم تا کاملاً خشک شود، در هنگام شستن باید دقت کنیم که هرگونه مواد شیمیایی که ممکن است به گیاه آسیب بزند از شیشه کاملاً شسته و زدوده شود. خاک کاملاً خشک به شیشه خشک نمی‌چسبد بنابراین به راحتی می‌توانید بعد از کاشت بوسیله آب خاک‌های جداره شیشه را براحتی پاک کنید.

کاشت گیاه درون محفظه شیشه‌ای

باغ شیشه‌ای به یک خاک متخلخل یا بعبارتی پر منفذ نیاز دارد. انتخاب خاک مناسب و با این شرایط مانع از فاسد شدن و پوسیدن گیاه شده و اجازه عبور هوا و رسیدن آن به ریشه‌ها را خواهد داد. برای زهکشی بهتر خاک و ایجاد بستری مناسب برای کاشت می توان کف ظرف را چیزی در حدود ۱ اینچ (تقریباً ۲٫۵ سانتیمتر) شن پوشاند و سپس یک لایه نازک زغال چوب روی آن ریخت. زغال چوب هرگونه بوی ترشیدگی که در اثر تجزیه گیاه اتفاق می‌افتد را کاملاً بین می‌برد.
لایه زیرین می‌تواند مخلوطی از شن و ماسه باشد و سپس خاکی که برای کاشت گیاه استفاده می‌شود بهتر است یک خاک تقویت شده و مناسب و حاصلخیز برای کاشت گیاه باشد.
اول از گیاهان کوتاه‌تر شروع به کاشت کنید، تا به ترتیب به بلندترین آنها برسید. اگر ثابت نگه داشتن و فیکس کردن گیاه در محل مورد نظر سخت است می‌توانید یک کاغذ دور آنها پیچیده و سپس آن را به شکل قیف درآورده و به کمک آن گیاه را به آرامی به سمت خاک هدایت کنید و در جای مورد نظر قرار دهید، سپس با احتیاط با کمک خاک اطراف گیاه را محکم کنید تا گیاه ثابت شود.

aid351296-900px-Grow-a-Garden-in-a-Bottle-Step-3-Version-2aid351296-900px-Grow-a-Garden-in-a-Bottle-Step-4-Version-2

بعد از کاشت گیاه، با آب ولرم خود گیاه و خاک را آبیاری کنید این کار باید به وسیله اسپری و به آرامی و با احتیاط صورت گیرد تا خاک به رطوبت مورد نیاز برسد. دقت داشته باشید که نوبت بعدی آبدهی را زمانی انجام دهید که خاک کاملاً خشک شده باشد و یا گیاه شروع به پژمرده شدن کرده باشد.
در نظر داشته باشید که باغ شیشه‌ای شما باید دور از نور مستقیم آفتاب باشد، پس محل آن را جایی دور از نور مستقیم آفتاب انتخاب کنید. به مدت چند هفته درب ظرف باید باز باشد تا مانع از تجزیه شدن و از بین رفتن گیاه شود بعد از آن می‌توانید درب ظرف را بوسیله چوب پنیه یا درپوش مناسب بپوشانید.
و اما نکته آخر در حفظ و نگهداری این باغ شیشه‌ای این است که شاخ و برگ‌های خراب و پژمرده را قبل از اینکه باعث فاسد شدن و پوسیدن کل گیاه شود از ظرف خارج کنید.

معرفی چند گیاه مناسب برای کاشت در باغ شیشه‌ای

گیاهان ساقه کوتاه مناطق گرمسیری (Tropical) گزینه‌های مناسبی برای کاشت در تراریوم‌ها و باغ شیشه‌ای هستند بدلیل اینکه رشد و نمو این گیاهان در محیط‌های مرطوب به خوبی انجام می‌شود و سازگاری زیادی با این محیط دارند. اما نکته مهم و اساسی که باید مد نظر داشت این است که حتماً گیاهانی انتخاب شوند که با یکدیگر سازگاری دارند و می‌توانند در کنار هم در این محیط قرار گیرند.
در ادامه نام برخی از گیاهان مناسب آورده شده است :

  • کروتون (Croton)
  • پولکا خالدار (گل سنگ) (Polka-dot plan)
  • سرخس‌ها (Southern maidenhair fair)
  • مارانتا (گیاه دعا خوان) (Prayer plant)
  • پنجه گرگ (Club moss)
  • کوردیلین یا گیاه تی (CORDYLINE ،Ti Plan)
به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه گیاهان گلدار برای کاشت داخل تراریوم (باغ شیشه‌ای) مناسب نیستند بدلیل اینکه رطوبت زیاد محیط باعث فساد و از بین رفتن شکوفه‌ها و گل‌های گیاه می‌شود.

۰۰

این مقاله ترجمه و تخلیص شده از وب سایت www.gardeningknowhow.com می‌باشد.

عنوان مقاله: Bottle Garden Plants – How To Create Gardens In A Bottle
Posted by Joyce Starr

از ویکی پدیا در ترجمه این متن استفاده شده است.
از Wiki How در نوشتن متن کمک گرفته شده است.
کلیه عکس‌ها از سایت‌های اینترنتی برداشته شده است.

ویرایش، ترجمه و تلخیص : وب سایت ویلانج (شیرین بختیاری)

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code