دنیای رنگ‌ها ـ سرخ (قرمز) (Red)

سرخ یا قرمز رنگ بی‌نهایت !!! قرمز رنگ عشق و اشتیاق، فریبنده و اغوا کننده و در عین حال رنگ خشونت، خشم و خطر و گاهی نماد جرم و گناه، سُرخ درکنار زرد و آبی یکی از سه رنگ اصلی است.
در فارسی به این رنگ سرخ گفته میشود که به مرور زبان واژه “قرمز” از زبان ترکی جای “سرخ” را گرفته و اکنون بیشتر فارسی زبانان به این رنگ “قرمز” می‌گویند.
پیشینیان ما قرمز را در آتش و خون می‌دیدند (که این دو، نماد زندگی در آن دوران محسوب می‌شدند) به همین دلیل است که در تمامی نمادها و نشانه‌های قرمز رنگ، اثری از قدرت پیشینیان و زندگی دیده می‌شود.
SORKH
قرمز رنگ معجزه و مذهب هم هست. نماد قهرمانان و فرابشرها برای یونانیان باستان و همچنین نماد بعضی از فرقه‌های مسیحیت. رنگ قرمز در زمان قدیم به اندازه رنگ ارغوانی نادر و کمیاب و گران قیمت بود. حقیقتی که شاید بیانگر این باشد که چرا قرمز نشانه معجزه و قدرت بوده است. درست برخلاف امروز که “روزهای قرمز رنگ” به شدت یادآور روزهای جنگ، خشونت و خون ریزی هستند.
قرمز نماد شهوت، هوس، عشق و زیبایی است، نماد فداکاری و از خودگذشتگی و ایثار

fire

 

“قرمز” از دیدگاه جهانی:
رنگ قرمز یکی از دو رنگ مورد علاقه اغلب مردم دنیاست. (طبق آمارها رنگ آبی اولین و محبوب‌ترین رنگ بین مردمان دنیا است.)
رنگ قرمز رنگی است که در اکثر پرچم‌ کشورهای دنیا بکار رفته است. تقریباً حدود ۷۷ درصد از کل پرچم های دنیا شامل رنگ قرمز هستند. (به دلیل اینکه در بسیاری از فرهنگ‌ ها قرمز نماد شجاعت و فداکاری است)
رنگ قرمز رنگ جهانی “ایست” است.
رنگ قرمز تداعی کننده اغواگری در فرهنگ اروپایی می‌باشد. (در این فرهنگ قرمز با تن‌فروشی و مراکز تن‌فروشی در رابطه است)
اگر به تاریخ زبان نگاهی بیندازیم رنگ قرمز اولین رنگی است که بعد از دو رنگ سیاده و سفید به آن اشاره شده است و در واقع سومین رنگی است که برای آن کلمه‌ای ابداع شده است.
قرمز رنگ اخراج از زمین فوتبال است.
“قرمز” در فرهنگ‌های مختلف :
در آسیا رنگ قرمز، رنگ شانس و خوش شانسی است. استفاده از این رنگ در چین بسیار رایج است.
اکثر کودکان ژاپنی در نقاشی‌های خود، خورشید را دایره‌ای بزرگ و قرمز رنگ به تصویر می‌کشند.
شرکت های بورس سهام، ارز و کالا درشرق آسیا از رنگ قرمز برای علامت گذاری و نشان دادن بالا رفتن آمار و قیمت‌ها استفاده می‌کنند (در آمریکای شمالی درست برعکس این می‌باشد و رنگ قرمز نشانه کاهش قیمت‌ها در شرکت‌های بورس است.)
در بعضی از فرهنگ‌ها ، قرمز رنگی فرخنده است. این رنگ به معنی خوش‌شانسی و اقبال در ازدواج است. در هند و نپال عروس‌ها ساری *  قرمز رنگ بر تن می‌کنند.
و در فرهنگ ژاپن کیمونوی قرمز رنگ نشانه و نماد شادی و اقبال بلند است. (کیمونو : لباس سنتی ژاپن است)
در فرهنگ روسیه “قرمز” به معنی زیبا می‌باشد.
شیطان در بسیاری از نقش‌ها در فرهنگ‌های متفاوت با رنگ سرخ و لباس سرخ به تصویر کشیده شده است.
هر دو فرهنگ یونانی و یهودی سرخ را به عنوان نماد عشق و فداکاری می‌شناسند.
این رنگ در مسحیت و همچنین اسلام به عنوان نماد شهید نیز به کار می‌رود؛ فردی که به خاطر باورهایش از جان خود می‌گذرد.
از گل سرخ به عنوان نماد عشق یاد می‌شود.

red rose over white backround

طراحی و دکوراسیون با رنگ “قرمز” :
 همه قرمزها یا همان طیف رنگ قرمز یکسان نیستند. جدا از تیره و روشن‌های رنگ قرمز دو رنگ متفاوت و متمایز از قرمز وجود دارد.
قرمز گوجه‌ای (Tomato Red) که در پایه این رنگ “زرد” بکار رفته است . و بری رد (Berry Red) یا همان قرمزی که در پایه آن “آبی” بکار رفته است.
بعضی ها معتقد هستند که «قرمز گوجه‌ای» بیشتر مورد توجه آقایان و «بری رد» بیشتر مورد توجه خانم‌ها می‌باشد.
از پرده‌های رنگ سرخ می‌توان به روناسی، تاج خروسی، شرابی، سرخ عقیق، گیلاسی، گردویی، سرخ مرجانی، زرشکی، صورتی سیر، سرخ فالونی، سرخ آتشی، سرخابی، گردویی روشن، گیلاسی روشن، تمشکی، آلبالویی، ارغوانی روشن، سرخ لاکی، صورتی،اناری، سرخ، یاقوتی، سرخ گلی، فندقی، بادمجانی روشن، عنابی، سرخ روشن، سرخابی سیر، آجری، سرخ گرم، شنگرفی نام برد.

PADEHAHYE SORKHتصویر از سایت ویکی پدیا ـ پرده‌های رنگ سرخ

وقتی از رنگ قرمز در طراحی استفاده میکنیم زمینه می‌تواند هر رنگی باشد. به عنوان مثال وقتی رنگ قرمز بر روی زمینه مشکی رنگ قرار بگیرد، درخشان و درخشنده به نظر می‌آید و شما را به یاد آتش می‌اندازد. در زمینه سفید رنگ قرمز کم تر از زمینه مشکی جلب توجه می‌کند و در زمینه‌های نارنجی رنگ، قرمز رنگی بیروح و بی اثر به چشم می‌آید. بنابراین بسته به استفاده ای که می‌خواهید از این رنگ داشته باشید زمینه را انتخاب کنید. (توجه داشته باشید که نقاط قرمز رنگ بر روی زمینه سیاه بزرگ‌تر از حالت‌های دیگر به نظر می‌رسند و خوب است در هنگام طراحی و دکوراسیون این نکته را به خاطر داشته باشیم.)

3-red-squares

red pilow

قرمز تمامی توجهات را به خود جلب می‌کند . این رنگ قابل دیدن ترین رنگ البته بعد از رنگ زرد از میان تمامی رنگ‌هاست و در مقام دوم قرار دارد. از این قابلیت رنگ سرخ برای هشدار در مورد خطر یا موارد اضطراری و از طرفی برای جلب تماشاگر استفاده می‌شود. به همین دلیل است که تابلوها و نشان‌های ایست و یا ماشین‌ها و ایستگاه‌های آتش نشانی قرمز رنگ هستند. این رنگ مناسب‌ترین رنگ برای تابلوهای هشدار، برچسب‌ها و علامت‌ها می‌باشد.

red-fire-engine-L

 

 

stop

 قرمز رنگی است که در پایین‌ترین بسامد نور قابل تشخیص توسط چشم انسان، قرار دارد. نقطه کانونی تشکیل رنگ قرمز در پشت شبکیه چشم قرار دارد؛ به همین دلیل باعث می‌شود که برای دیدن این رنگ عدسی چشم بازتر از اوقات دیگر شود تا محدب‌تر گشته و تصویر را جلوتر ببیند، در نتیجه محیط‌های قرمز رنگ و یا اجسام سرخ را جلوتر و زودتر از سایر محیط‌ها و اجسام می‌بیینم و این یعنی رنگ قرمز کلیه توجه ما را به خود جلب می‌کند.
شاید جالب باشد بدانیم که ۸ درصد از جمعیت مردان دنیا دچار مشکل در دیدن رنگ قرمز دارند
(نوعی کوررنگی) و هیچ گاه قادر به تشخیص و دیدن این رنگ نخواهند بود.
گفته‌ها و خرافات در مورد رنگ “قرمز” :
بعضی‌ها معتقدند که رنگ قرمز فشار خون را بالا برده و باعث بالا رفتن ضربان و تپش قلب می‌شود. البته نکته‌ای که باید مد نظر قرار گیرد این است که درست است که رنگ قرمز رنگی بسیار قوی است اما این اثرات بسیار آنی و زودگذر و در عین حال موقتی هستند و اینکه بر روی همه هم تأثیری ندارند.
(در نظر داشته باشید که این بخش گفته ها و شنیده‌هایی است که در فرهنگ‌های مختلف در مورد رنگ‌ها وجود دارد و هیچ دلیل علمی برای اثبات این مطالب وجود ندارد.)

red car1red car 2

 

* ساری : نوعی پوشاک نواری از پارچه دوخته نشده است که بین ۴ تا ۹ متر طول دارد و به شیوه‌های گوناگون دور بدن پیچیده   می‌شود. این پوشاک در هند، بنگلادش، نپال، سری‌لانکا، بوتان، برمه و مالزی محبوب می‌باشد.  “ویکی پدیا”
بعضی از عکس‌ها و اطلاعات از سایت “ویکی پدیا” برداشته شده است.
کلیه عکس‌ها از سایت‌های اینترنتی برداشته شده است.
مقاله ترجمه شده از وب سایت http://www.colormatters.com با عنوان The Meanings of RED
ترجمه و تلخیص : سایت www.vilanj.com (شیرین بختیاری)

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code