نقش “رنگ‌ها” در تجارت الکترونیک

صرفنظر از اینکه ما چه چیزی را «تجارت» بنامیم و به چه چیزی کسب و کار و فروش بگوییم، امروزه تقریباً اکثر وب‌سایت‌ها چیزی برای “فروش” دارند. حالا ممکن است که یک نفر برای خودش کسب و کاری راه انداخته باشد یا این که یک گروه تولید کننده، محصولات تخصصی خودشان را برای فروش گذاشته باشند یا تشکیلاتی، فروش انواع مختلفی از محصولات را به عهده داشته باشد. حتی خیلی از وب‌سایت‌هایی که مستقیماً کار فروش را بر عهده ندارند ممکن است به طور غیرمستقیم محصولی را برای فروش پیشنهاد ‌کنند و از طریق پذیرفتن تبلیغات برای خودشان کسب درآمد داشته باشند.

۱اگر به روش سنتی فروش و به اصطلاح غیرمجازی آن دقت کنیم؛ «فروش موفق» یک فرمول ساده دارد، در گام نخست اینکه محصول (کالا) یا خدمات قابل عرضه برای همگان و در دسترس عموم باشد و در وهله بعد باید جذاب و خواستنی باشد. هنگامی که مشتری داخل فروشگاه می‌شود باید به راحتی قادر به حرکت داخل فروشگاه باشد و به سهولت بتواند آنچه را که نیاز دارد پیدا کند. همچنین باید قادر باشد کالای مورد نظر خودش را از نزدیک ببینند و کلیه امکانات و اطلاعات لازم و کافی را در زمینه آن محصول یا سرویس و خدمات مورد نظرش بدست آورد.

نمونه الکترونیکی این فروشگاه‌ها هم صرفنظر از محدودیت‌های رسانه‌های دیجیتال (مثل محدودیت در تصاویر و نوشتار) دقیقاً باید از همین فرمول برای موفقیت استفاده کنند و محیطی جذاب و خواستنی و در عین حال راحت در اختیار مراجعه‌کنندگان به سایت فروشگاهی فراهم آورند و اطلاعات لازم و کافی را نیز در اختیار آنان قرار دهد.

اما در کلیه مراحل و به طور همزمان “رنگ” یا در واقع “انتخاب رنگ” نقش بسیار مهمی در میزان این موفقیت دارد.

اگر ظاهر سایت حرفه ای و جذاب نباشد کاربر احساس خوشایندی نخواهد داشت و فکری که به ذهن او خطور می‌کند این است که با یک وب سایت با کیفیت پایین رو به رو شده است و این احساس عدم اطمینان موجب می‌شود که بازدید کننده از سایت خارج شود. انتخاب طرح و شکل و علی‌الخصوص رنگ‌های مناسب برای
وب‌سایت ها می‌تواند کاربر را مجذوب کرده و باعث بالا رفتن حجم بازدید کننده و تشویق آنها به خرید از وب‌سایت‌های فروشگاهی شود. در واقع در طراحی سایت خود باید به کلیه آیتم‌های چشم نواز که باعث جلب نظر بازدیدکننده می‌شود توجه کرد.

در اینجا نکاتی برای طراحی یک وب سایت موفق را ذکر می‌کنیم :

can-stock-photo_csp17233436
یک ـ قرار دادن تصاویر با فرمت مناسب در وب سایت

تبدیل تصاویر به فرمت صحیح و سایز مناسبت نه تنها باعث ارائه بهترین تصاویر با بهترین رنگ‌ها را برای شما ممکن می‌سازد در عین حال باعث کاهش سایز فایل و کوتاه شدن زمان دانلود می‌گردد.

دو ـ انتخاب رنگ مناسب

رنگ‌های مناسب را با تجزیه و تحلیل “محصولات” فروشگاه و یا “خدمات قابل ارائه” و بازار هدف انتخاب کنید.بهتر است رنگی که انتخاب می‌شود یادآور برخی از رابطه‌ها و سمبل‌ها باشد و با دیدن آن رنگ، بیننده ناخودآگاه به یاد آن محصول و یا خدمات بیفتد. سعی نکنید با استفاده از رنگ های غیر معمول یکی از مهمترین عناصر در جذب مخاطب برای وب سایت را هدر بدهید. در میان تمامی عناصر یکی از مهمترین عناصر انتخاب رنگ مناسب و همخوان با زمینه فعالیت وب سایت است. در صورتی که رنگ بندی مناسبی در وب سایت استفاده شود قطعاً جذب مخاطبان بیشتر برای وب سایت را به همراه خواهد داشت. با دقت و ذکاوت می‌توان هدف از ایجاد سایت را با کمک رنگ‌ها و انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت به ببینده منتقل کرد. با این کار می‌توان نظر مخاطب را در همان مراحل اولیه ورود به سایت جلب کرده تا پیام سایت شما را ببینند.

content-karma-color-splash+copy+copy

سوم ـ استفاده از رنگ و شکل مناسب برای طراحی واسط کابر (User – Interface)

واسط کاربر (User – Interface) بخش دیدنی و قابل لمس هر ابزار است که کاربر مستقیماً با آن سر و کار دارد. بنابراین طراحی مناسب و انتخاب رنگ‌ مناسب برای این بخش بسیار حائز اهمیت است و تمرکز بر روی این قسمت می‌تواند موجب فراهم آوردن یک واسط کاربر بسیار کاربردی گردد.

بعنوان مثال ، از رنگ‌ها در جهتی استفاده کنید که توجه و نظر بیننده را به سمت مهمترین قسمت‌های صفحه هدایت کند.

یک طراح سایت باید بداند که تفاوت بین دیدن و مشاهده معمولی صفحه وب با دیدن آن به صورت ایده‌آل و جذاب برای بیننده در چیست. مخاطب باید چه چیزی را اول از همه ببیند، در مرحله بعدی چشم بیننده باید به کجا هدایت شود و به چه میزانی باید برای مشاهده هر قسمت از صفحه وقت بگذارد. البته باید در نظر داشت که استفاده حداقلی از رنگ‌ها و ساده نگه داشتن طراحی وب سایت نیز از ابزار جلب توجه افراد است، در واقع این تئوری بر این فرض استوار است که تلاش زیادی برای استفاده از همه روشها در کنار هم برای جذب بیننده لازم نیست. همچنین بر این اعتقاد است که مغز انسان در زمانی که صفحه وب دارای حداقل رنگ‌ها و شکل‌ها در طراحی باشد، بیشتر قادر به فهمیدن و سر و سامان دادن به اطلاعات است. استفاده بیش از حد از شکل و رنگ و کارهای غیرضروری (مثل استفاده بیش از حد از فلش یا نشانگرها و تصاویر و اشکال زیاد و . . . ) باعث از بین رفتن تمرکز بیننده و خسته شدن وی می‌گردد. وب سایت هایی که طراحی ساده ای دارند این قابلیت را دارند که توجه بیننده خود را بر روی قابلیتهای وب سایت خود و کسب و کارشان معطوف سازند و بازدیدکنندگان را به خریدار تبدیل کنند.

Color_Psychology_for_Ecommerce_Shopify_Online_Shopping_Software_Blog
چهارم ـ  استفاده از هماهنگی و هارمونی رنگ‌ها در طراحی سایت

وقتی که قرار استhoRzNYvDWHaXyPgd از رنگ ها در کنار یکدیگر برای طراحی استفاده کنید باید هارمونی رنگ ها را هم رعایت کنید، هماهنگی یا هارمونی رنگ و چیدمان مطبوع رنگ‌ها در کنار یکدیگر باعث می‌شود که از نظر دیداری موجبات لذت چشم بیننده را فراهم آورد. این هماهنگی بیننده را مجذوب کرده و احساس نظم و تعادل را در او  ایجاد می‌کند و برعکس هنگامی که چیزی ناهماهنگ است بسیار خسته کننده خواهد بود.

به عنوان سخن آخر می‌توان گفت که رنگها و انتخاب و استفاده مناسب از آنها در بهینه سازی کلیه وب سایت‌ها از جمله سایت‌های فروشگاهی تأثیر چشمگیری داشته و شاید بتوان گفت جزو مهمترین مسائلی است که باید به آن پرداخت. نقش رنگ‌ها و هارمونی و هماهنگی بین آنها بسیار مهم و جدی است و آگاهی از این مساله و انتخاب درست، متضمن جذب مخاطب و ماندن بازدیدکننده در سایت دارد.

online-shopping

این مقاله ترجمه و تخلیص شده از وب سایت www.colormatters.com می‌باشد.
عنوان مقاله: Color for E-Commerce

Graphics and text © (Copyright) 2008, Color Logic for Web Site Design , All rights reserved

کلیه عکس‌ها از سایت‌های اینترنتی برداشته شده است.
ویرایش، ترجمه و تلخیص : وب سایت ویلانج (شیرین بختیاری)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code