پرورش گیاه فلفل در گلدان (Growing Peppers In Planters)

فلفل‌ها، علی‌ الخصوص فلفل‌های تند (چیلی) جایگاه خاص و ویژه‌ای در بسیاری از باغ‌ها دارند. کاشتن و پروش این‌ گونه متنوع و دلپذیر می‌تواند سرگرمی بسیار خوبی باشد؛ علاوه بر اینکه این گیاه یک گیاه زینتی نیز هست.

اما فقط بخاطر اینکه شما باغ یا باغچه‌ای ندارید دلیل بر این نیست که نمی‌توانید فلفل بکارید و از لذت کاشت آن محروم باشید. خبر خوب این که کاشت فلفل در گلدان نیز بسیار آسان است، علاوه بر اینکه وقتی فلفل را در گلدان پرورش دهید جنبه دکوری آن دو چندان شده و جلوه زیبایی به بالکن، پاسیو و حیاط خلوت شما می‌بخشد.

container-jalapeno1-lg

نحوه کاشت فلفل

برای کاشت و پروش فلفل به دو چیز اساسی نیاز داریم که آن دو عنصر اساسی آب و نور هستند.

بنابراین اگر مصصم به کاشت فلفل هستید، باید بدانید این گیاه طالب آب و نور کافی است. در وهله اول ، فلفل شما به حداقل پنج ساعت یا بیشتر تابش مستقیم آفتاب نیاز دارد. اگر نور بیشتری هم دریافت کند که چه بهتر، رشد بهتری خواهد داشت. ثانیاً گیاه فلفل شما نیاز مبرم به آبیاری مستقیم از طرف شما خواهد داشت. بنابراین باید مطمین شوید که ظرف یا گلدان شما در جایی قرار داده شود که دسترسی برای آبیاری روزانه به آن فراهم باشد.

هنگام کاشت فلفل در گلدان حتماً از یک خاک ارگانیک کشاورزی و غنی استفاده کنید و به هیچ وجه از خاک باغچه معمولی برای این کار استفاده نکنید. خاک باغچه معمولی به ریشه‌ها آسیب زده و آنها را فشرده می‌سازد در حالی که خاک مناسب برای کشاورزی فضای لازم برای رشد ریشه گیاه را فراهم می‌سازد و بستری مناسب برای کاشت فراهم می‌آورد.

بدلیل اینکه ریشه‌های گیاه فلفل قادر نیستند که در خاک حرکت کرده و به دنبال آب بگردند، نیاز مبرم به این دارند که مکرراً آبیاری شده و آب مورد نیاز آنها همواره در دسترشان بلشد. بنابراین باید برنامه آبیاری مناسبی برای آنها درنظر گرفته شود. فلفل کاشته شده در گلدان به روزی یک بار آبیاری در دمای هوای بالاتر از ۱۸ درجه سانتیگراد و به روزی دو بار آبیاری در دماهای بالاتر از ۲۷ درجه سانتیگراد خواهد داشت.

۸۰۰px-Capsicum_annuum_var._Fiesta_-_MHNT

قبل از اینکه به نوع گرده افشانی گیاه فلفل برسیم بهتر است به طور مختصر در مورد گرده افشانی بدانیم.

گرده افشانی عبارت است از انتقال دانه گرده از پرچم‌ها به کلاله. چنانچه پرچم‌ها و کلاله در یک گل باشند اصطلاحاً خود گرده افشانی (Self pollination) نامیده می‌شود. وقتی که آنها در گل‌های مختلف بویژه در گیاهان مجزا از هم باشند اصطلاحاً دگر گرده افشانی (Cross pollination) نامیده می‌شود.

گیاه فلفل گیاهی است که خود گرده افشانی (Self pollination)دارد؛  در گرده افشانی مستقیم دانه‌های گرده یک گل به روی مادگی همان گل یا گل دیگری که بر‌روی همان گیاه قرار دارد انتقال می‌یابد. بنابراین برای این کار احتیاج به کمکی نخواهند داشت و در اکثر موارد خود گرده افشانی، صورت می‌گیرد و گلها به صورت افقی یا آویزان قرار می‌گیرند و گرده می‌تواند به راحتی روی سطح کلاله بچسبد. اگر فلفل در باغ یا مزرعه باشد،حشرات در انتقال گرده و افزایش به میوه نشستن کمک می‌کنند. اما اگر فلفل شما داخل گلدان باشد و دور از محیطی که زنبورها و سایر حشرات هستند قرار گرفته باشد شما می‌توانید خودتان به صورت دستی به گرده افشانی آنها کمک کنید. که این به یکی از این دو روش  قابل انجام است.

روش اول اینکه شما می‌توانید روزی یک یا دو بار به آرامی به گلهای فلفل ضربه بزنید تا گرده‌ها از آنها بریزد و گرده افشانی صورت گیرد روش دوم  استفاده از یک قلموی نرم یا گوش پاک کن است که به کمک آن می‌توانید گرده‌ها را از روی گل‌ها جمع کرده و بروی گل دیگری قرار دهید و به این ترتیب به گرده افشانی گیاه کمک کنید.

 چای کمپوست یا کمپوست مایع (کمپوست که همان کودی است که از بازیافت مواد ارگانیک (مواد زائدی که ازگیاهان و حیوانات برجای می‌مانند) به دست می‌آید.) یکی از بهترین و مناسب ‌ترین کودها برای گیاه فلفل است.

کاشت فلفل در گلدان تجربه‌ای جالب و دلنشین خواهد بود بعلاوه اینکه همیشه این گیاه زیبا، خوشرنگ و با طعمی بینظیر در اختیار شماست.

container-jalapeno7a-l

این مقاله ترجمه و تخلیص شده از وب سایت www.gardeningknowhow.com می‌باشد.

عنوان مقاله:

Growing Peppers In Planters: How To Grow Pepper Plants In A Container

Posted by

Heather Rhoadesازدر ترجمه این متن استفاده شده است.

کلیه عکس‌ها از سایت‌های اینترنتی برداشته شده است.

ویرایش، ترجمه و تلخیص : وب سایت ویلانج (شیرین بختیاری)

۱۷ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code