هشت گام ساده برای داشتن «ذهن سالم»

افرادی که دارای ذهن سالم هستند قادر به ساختن زندگی بهتر و پربارتری برای خود هستند. این افراد توانایی مقابله با استرس‌های روزمره را داشته و به همین دلیل به شکل مفید و مؤثری در جامعه مشارکت و فعالیت دارند. بیایید به روش‌های ساده‌ای که می‌تواند ذهنی سالم را برای ما به ارمغان بیاورد باندیشیم؛ چرا که با داشتن ذهنی سالم می‌توان خوشحالی و لذت، ارتباطات عالی، سلامتی جسمی، موفقیت و رضایت کامل را تجربه کرد. در اینجا به ۸ گام بسیار ساده و عملی برای داشتن ذهنی سالم اشاره می‌کنیم :

گام ۱ :

روشی پیدا کنید که خود را وادار به مثبت اندیشی کنید، بعبارتی دیگر احساسات و تفکرات منفی و بد از خود دور کنید. اگر می‌توانید این امر را خودتان به تنهایی یا با کمک گرفتن از کلاس‌های گروهی انجام دهید. به فعالیت‌های آرامش بخش و تسکین دهنده بپردازید، عبادت، کتاب خواندن، یوگا، مدیتیشن، داشتن سرگرمی و . . . از جمله این فعالیت‌هاست.

گام ۲ :

خودتان و دیگران را همانطور که هستند بپذیرید،اگر می‌خواهید استرس‌ها و نگرانی‌ها را از خودتان دور کنید، خودتان را همان‌طور که هستید بپذیرید. اگر خودتان را بپذیرید دیگران هم با شما راحت‌تر خواهند بود. این پذیرش احساس شادی، رضایت و آرامش را در شما به وجود آورده و همچنین باعث بهبود روابط شما با دیگران خواهد شد. دیگران نیز تغییر نمی کنند، سعی کنید آنها را همان طور که هستند بپذیرید و به دنبال عوض کردن آنها یا در انتظار تغییر در آنها نباشید. نگرش خود را عوض کرده و آنها را همانگونه که هستند بپذیرید این راه کلید داشتن روابط خوب با دیگران است.

گام ۳ :

سعی کنید هر نکته بد و منفی را به نکته‌ای مثبت و خوب تبدیل کنید.

گام ۴ :

سعی کنید بعد از کار روزانه به یک فعالیت ورزشی و یا یک سرگرمی مهیج و شاد بپردازید.

گام ۵ :

اجتماعی باشید و وقت خود را با اطرافیان سپری کنید. تعامل و برقراری ارتباط با دیگران، ذهن شما را درگیر کرده و این کار باعث می‌شود زمانی که به نظر شما کند می‌گذرد و ملال آور است به سرعت گذشته و همچنین جلوی ورود افکار منفی
به ذهن شما گرفته شود.

گام ۶ :

غذای خوب، سالم و مقوی بخورید، رژیم‌های غذایی اشتباه و غیراصولی را کنار بگذارید، کالری لازم و مورد نیاز بدنتان را با خوردن غذاهای سالم فراهم کنید تا در طول روز انرژی لازم را داشته باشید.

گام ۷ :

گاهی اوقات بچه باشید، بازی کنید، شطرنچ بازی کنید، پازل حل کنید و هر بازی که به منجر به فعالیت مغز شما می‌شود انجام دهید.

گام ۸ :

خودتان باشید، سعی نکنید کسی غیر از آن که هستید باشید و سعی کنید روز به روز به مدل ایده ‌آل ذهنی که از خود دارید نزدیک شوید و نه اینکه طور دیگری رفتار کنید یا فرد دیگری باشید. میزان افکاری را که دارید تغییر ندهید روش تفکرتان را عوض کنید.

این مقاله ترجمه شده از وب سایت www.wikihow.com می‌باشد.

عنوان مقاله:

How to Have a Healthy Mind


کلیه عکس‌ها از سایت‌های اینترنتی برداشته شده است.

ویرایش، ترجمه و تلخیص : وب سایت ویلانج (شیرین بخنیاری)

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code